ABR

 ABR

ABR

روزانه والدین زیادی با مرکز شنوایی کودک شنوا تماس می گیرند تا اطلاعاتی در مورد آزمون ABR و لزوم انجام آن کسب کنند. در این نوشته تلاش شده است به  سادگی و با زبانی روان در مورد ABR توضیحاتی بیان کنیم

ABR چیست:

 آزمون ABR اطلاعاتی در مورد بخشهای انتهایی گوش داخلی، عصب شنوایی و مسیرهای شنوایی واقع در ساقه مغز از هسته های حلزونی تا مغز میانی را در اختیار قرار می دهد. با استفاده از این آزمون می توان آستانه های شنوایی در افرادی که نمیتوان به روش معمول از آن ها آستانه یابی کرد را به دست آورد. در این آزمون با ارائه محرک صوتی به گوش می توان امواج مغزی تحریک شده با محرک صوتی (پاسخ) را با استفاده از الکترودهای متصل شده برروی جمجمه ثبت کرد. در هنگام انجام این آزمون به پاسخ دهی بیمار نیازی نیست و ترجیحا بیمار می بایست خواب باشد.

چرا برای بعضی از نوزادان انجام ازمون ABR توصیه می شود:

هرکودکی زمانی که متولد می شود برطبق پروتکل های جهانی سلامت شنوایی می بایست توسط آزمون OAE مورد غربالگری قرار گیرد در صورتیکه کودک در آزمون بدو تولد رد شود در بازه زمانی تعیین شده توسط متخصص شنوایی آزمون غربالگری می بایست تکرار شود در صورتیکه نتایج مناسب بدست نیاید برای نوزاد آزمون ABR توصیه می شود.
همانگونه که در بالا توضیح داده شد مواردی که نوزاد در آزمون OAE رد می شود و آزمون تمپانومتری فقدان عفونت و یا سرومن و اختلال در گوش میانی را نشان دهد، آزمون ABR و ارزیابی های رفتاری توصیه می شود.

آزمون ABR چگونه انجام می شود:

این آزمون یک آزمون آبجکتیو است یعنی برای انجام آن به همکاری فرد نیازی نیست . برای انجام این آزمون فرد می بایست بی حرکت باشد و اگر در  خواب عمیق باشد که بسیار بهتر است . در بزرگسالان با یک توضیح ساده در مورد اینکه بی حرکت باشند و سعی کنند در کل زمان انجام ازمون حرکت نکنند می توان پاسخ مناسب را کسب کرد . حرکت های اضافی می تواند بر شکل  نمودارهای حاصل از تست موثر باشد و پاسخ صحیح را تحت تاثیر قرار دهد. در نوزادان و کودکان توضیح اینکه بی حرکت باشند امکان پذیر نیست بنابراین برای ثبت پاسخ صحیح به والدین توصیه می شود که کودک در خواب عمیق باشد. در بعضی از موارد و در بعضی کودکان که در خوابیدن به صورت طبیعی مشکل دارند استفاده از داروی های خواب اور با تجویز پزشک ضروری است. 

 برای انجام تست سه عدد الکترود به پشت گوش ها و پیشانی کودک وصل می شود . کار این الکترودها برداشتن پاسخ تولید شده از سطح جمجمه است . یک تولید کننده صدا هم در درون گوش قرار می گیرد که صدا را با شدت های مختلف به گوش می رساند.

آزمون ABR یک ازمون کاملا بی خطر و بدون درد است. یکی از دغدغه های اصلی والدین در هنگام مراجعه برای انجام ABR ضرورت خواب بودن کودک و عدم تمایل والدین برای استفاده از داروهای خواب اور است

 خبر خوش برای والدین : دستگاه ارزیابی پاسخ های برانگیخته و ABR در مرکز کودک شنوا جزو پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا محسوب می شود که مجهز به سیستم حذف حرکات اضافی است بنابراین  ارزیابی در هنگام بیداری و شیر خوردن کودک نیز امکان پذیر است

مدت زمان انجام آزمون چقدر است:

اینکه آزمون چقدر زمانبر است سوال همیشگی والدین است. هرچه آزمون در زمان سریعتری انجام شود رضایت والدین بیشتر است .در پاسخ به این سوال باید گفت نوع دستگاه مورد استفاده برای تست ABR و تجربه و دانش شنوایی شناس و آرام بودن کودک زمان تست متفاوت است . والدین با تجربه می دانند که در بعضی از مراکز تا یک ساعت نیز ممکن است انجام تست طول بکشد.که این باعث کلافگی کودک ، بیدار شدن کودک و استرس والدین می شود.

میانگین مدت زمان انجام تست ABR در مرکز کودک شنوا  با توجه به پیشرفته بودن دستگاه و تجربه بالا در زمینه ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان 15 دقیقه است .

آمادگی های لازم برای انجام ABR:

با توجه به اینکه در مرکز کودک شنوا برای انجام ABR داروی بیهوشی توصیه نمی شود توصیه های زیر بسیار مفید خواهد بود:

  • در هنگام نوبت گیری برای انجام تست ABR  ساعات خواب طبیعی کودک را در نظر بگیرید و در زمانی مراجعه کنید که در ساعات خواب طبیعی کودک باشد
  • در روز انجام تست برنامه های فشرده دیگر نچینید
  • در روز انجام تست کودک را از صبح زود بیدار نگه دارید و اجازه خواب نیمروز را به کودک ندهید
  • حمام کردن کودک قبل از مراجعه برای انجام تست به آرامش کودک در هنگام انجام تست بسیار کمک می کند 
  • بعضی از کودکان در ماشین به خواب می روند در مسیر مراجعه به مرکز نگذارید کودک در ماشین بخوابد
  • لوازم مورد نیاز کودک را همراه خود بیاورید ( شیشه شیرف پستونک، پوشک )