سمعک کودکان

سمعک کودکان

پس از انجام ارزیابی های شنوایی در صورت وجود کم شنوایی وتعین میزان و نوع کم شنوایی و با در نظر گرفتن نظریه پزشک در مورد درمان ناپذیر بودن آن از طریق دارویی و یا جراحی، اقدامات توانبخشی شنیداری لازم برای کودک در نظر گرفته می شود .مهمترین حوزه توانبخشی شامل تجویز سمعک و سایر وسایل کمک شنوایی برای کودک است .
نکته ای در ابتدا باید به آن توجه نمود اینست که به دلیل فاکتورهای مختلفی که در ادامه توضیح داده خواهد شد پروسه تجویز سمعک در کودکان بسیار متفاوت از سمعک بزرگسالان است برخی از این تفاوت ها مربوط به ویژگی های فیزیکی و آناتومیکی گوش و سیستم سنترال شنوایی، مهارت گفتار و زبان متفاوت در کودکان و بزرگسالان، عملکرد شناختی و محیط شنیداری متفاوتی که کودکان نسبت به بزرگسالان در معرض آن هستند. تمامی این فاکتورها در پروسه انتخاب و فیتینگ سمعک می بایست مد نظر قرار گیرند.
مرکز تخصصی “کودک شنوا” به دلیل استفاده از امکانات تخصصی و ارزیابی های ویژه کودکان امکان لحاظ کردن تمامی فاکتورهای متفاوت کودکان و بزرگسالان در پروسه تجویز سمعک را دارد.
یکی از مهمترین تفاوت ها میان کودکان و بزرگسالان اینست که کودکان در حال یادگیری زبان هستند.در پروسه تجویز سمعک میبایست سمعکی برای آنها در نظر گرفته شود که بیشترین پوشش فرکانسی و شدتی را فراهم کند تا کوچکترین اطلاعات گفتاری از دست نرود. باید توجه داشت که برخی از امکانات و تکنولوژی های سمعک علیرغم عملکرد بسیار مطلوب برای بزرگسالان برای کودکان نه تنها مناسب نبوده حتی می توانند مخرب باشند. بنابراین در هنگام تجویز سمعک برای کودکان مهمتر از نوع و برند سمعک (که تقریبا در تمام کلینیکها مشابه است) انتخاب تکنولوژی مناسب توسط یک ادیولوژیست ماهر و مسلط از نظر علمی تعیین کننده تر از سایر عوامل است.
سمعک های مورد تجویز در کلینیک “کودک شنوا” شامل محدوده وسیعی از سمعکها شامل تکنولوژیهای آنالوگ، دیجیتال، فول دیجیتال و هوشمند می باشند که بر اساس سن و ویژگی های کم شنوایی میتواند به صورت داخل گوشی تا پشت گوشی باشد. سمعکهای فول دیجیتال هوشمند با دارا بودن امکانات پیشرفته ای از جمله تقویت و پردازش چندکاناله(امکان تطابق بیشتر سمعک با نوع کم شنوایی را فراهم می کند)، سیستمهای مهار نویز، دتکتورهای کشف سیگنال گفتاری در نویز، تراکم شدتی عریض باند، تراکم فرکانسی، دایرکشنالیتی (که همه این امکانات برای بهبود شنوایی در محیط های پر سر و صدا و آموزشی کودک طراحی شده اند) و همچنین سمعک های هوشمند که قابلیت اتوماتیک برای عملکرد سمعک فراهم می کند می باشند که بر حسب نیاز و صلاحدید متخصصین ادیولوژی “کودک شنوا” فعال و تنظیم می گردند. جهت دوست داشتنی کردن سمعک برای کودکان رنگهای شاد و خاص سمعک بر اساس تمایل کودک موجود می باشد.
نکته قابل توجه امکان استفاده از سمعک های ضد آب برای کودکان است.
سایر امکانات سمعک های این مرکز که برای کودکان بزرگتر و نوجوانان می توان در نظر گرفت سیستمهای وایرلس است که امکان ارتباط بی سیم با وسایلی مانند تلویزیون، MP3 Player، رادیو و از همه مهمتر تلفن همراه را فراهم می کند.

سمعک کودکان

 • چگونه بهترین سمعک را برای کودک خود انتخاب کنیم؟
  انتخاب سمعک برای کودکان و بزرگسالان تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند. برای کودکان از سن چهار هفتگی می توان سمعک تجویز نمودو تکنولوژی های جدید امکانات فراوانی را برای بهبود شنوایی و شنیدن محدوده وسیعی از اصوات فراهم آورده اند .
 • کدام نوع سمعک مناسب کودکان است؟
  وقتی بچه ها بسیار کوچک هستند به دلایل زیر می بایست از سمعک پشت گوشی استفاده کنند :
 • این سمعک ها با انواع قالب ها قابلیت فیت شدن دارند.
 • با رشد کودک و بزرگتر شدن سایز کانال گوش او نیازی به تعویض خود سمعک نیست و تنها قالب بازسازی می شود که بسیار ارزان است.
 • این سمعک ها برای انواع مدلها و مقادیر کم شنوایی مناسب هستند.
 • قالب را می توان از مواد نرم ساخت که راحتی بیشتری برای کودک فراهم می کند.
 • سمعک های پشت گوشی قابلیت اتصال با تل کویل و سیستم اف ام را دارند.
 • والدین و یا پرستار به راحتی می تواند این نوع سمعک ها را چک روزانه کند.
  ویژگی هایی که باید به آن توجه کرد:
  استفاده از دستگاه های کمک شنوایی مانند T_coil و سیستم FM برای کودکان اهمیت ویژه ای دارد. گاهی شنوایی در اتاق های بزرگ مانند کلاس و یا سالن ها برای افراد دچار کم شنوایی مشکل ساز است. سیستم های FM باعث کاهش سر وصدای محیط می شوند در حالیکه صدای هدف (مثلا صدای معلم) را تقویت می کنند . این تکنولوژی از یک میکروفن و رسیور مینیاتوری استفاده می کند و شرایطی را فراهم می کند که کودک بتواند تمام گفته های گوینده را بشنود.
  چگونه به کودک کمک کنیم که از سمعک استفاده کند؟
  هیچ کودکی از ابتدا تمایل برای استفاده از سمعک ندارد. والدین نقش اساسی را در عادت کردن کودک به سمعک بر عهده دارند. برای شروع می توان زمانی که کودک مشغول انجام بازی مورد علاقه خود است سمعک را برروی گوش او قرار داد و کم کم زمان استفاده را زیاد کنیم تا کودک به سمعک عادت کند. به کودک یاد دهید که والدین تنها کسانی هستند که اجازه گذاشتن و برداشتن سمعک را دارند.
 • سمعک کودکان