زردی نوزادی عامل ابتلا به کم شنوایی
زردی نوزادی  عامل ابتلا به کم شنوایی

زردی نوزادی عامل ابتلا به کم شنوایی
زردی نوزادی از علت های شایع کم شنوایی حسی عصبی در دوران نوزادی است. مسیرهای شنوایی از حساسترین قسمت های عصبی در برابر اثر سمی زردی نوزادی است . مطالعات نشان داده اند که با افزایش عامل ایجاد کننده زردی( بیلی روبین) راههای شنوایی و حلزون یا هردو و ساقه مغز که مرکز پردازش اطلاعات شنوایی است آسیب دیده و باعث ایجاد کم شنوایی می شود.
مهمترین عضوی که در زردی آسیب می بیند مغز است. بخش های پردازش شنوایی در مغز و ساقه مغز نیز از این آسیب در امان نیستند. آسیب به مراکز پردازش شنوایی در مغز ایجاد نوع خاصی از کم شنوایی می کند که به “بد شنوایی” معروف است در این نوع آسیب فرد در شنیدن صدا مشکلی ندارد ولی در درک و تمایز و به ویژه در محیط های شلوغ ،فهمیدن درخواست هایی که به صورت شفاهی برای او بیان می شود،و شنیدن درست کلمات دچار مشکل می شود. زردی می تواند نوع خاصی از اختلال شنوایی به نام “نوروپاتی شنوایی” نیز ایجاد کند که در این اختلال نیز فرد علیرغم اینکه صدا را با بلندی خاصی می شنود ولی در فهم معنای گفتار دچار مشکل می شود.
از جمله عوارض دیگر، تشنج و اختلالات حرکتی است، یعنی کودک حرکت های ناموزون انجام می دهد و در راه رفتن تعادل ندارد و دچار فلج می شود و یا ضریب هوشی پایینی دارد که مجبور می شویم او را در ردیف معلولان ذهنی قرار د
زردی چیست؟
يش از نيمي از نوزادان (حدود 60 تا 80 درصد)پس از بدنيا آمدن دچار درجاتي از زردي مي شوند که از روز دوم و سوم تولد شروع و پس از ده تا چهارده روز برطرف می شود .اين زردي که در پوست و سفيدي چشم پيدا می شود “زردی فیزیولوژیک ” نام دارد.تقریباً در تمام این نوزادان هیچ بیماری زمینه‌ای وجود ندارد و علت بروز آن تنها این است که کبد آنها نمی‌تواند بیلی روبین (ماده شیمیایی رنگي زرد مايل به سبز است که بر اثر تخریب گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود) اضافی را دفع کند.
بیلی روبین می تواند به سیستم اعصاب مرکزی در حال تکامل نوزاد آسیب بزند . به مواردی که بیلی روبین در سلولهای مغزی رسوب کرده و باعث اختلال در متابولیسم و فعالیت نورون ها بشود .کرنیکتروس،Kernicterus” گفته می شود . در نوزاد ترم(نوزادی که به موقع بدنیا آمده) معمولا تا زمانی که میزان بیلی روبین خونش کمتر از 25-20 میلی گرم در دسی‌لیتراست دچار کرنیکتروس نمی شود. هر چه میزان بیلی روبین موجود در سرم خون از ۲5میلی گرم در دسی‌لیتربیشتر شود خطر بروز کرنیکتروس بیشتر می شود.

راه تشخیص اختلال شنوایی ناشی از زردی
روش تشخیصی حساس و مفید و موثر در تشخیص زودهنگام عوارض عصبی ناشی از افزایش بیلی روبین آزمون ABR است.
با توجه به موارد ذکر شده در نوزادانی که سطح بیلی روبین بالا داشته اند انجام ارزیابی ABR ضروریست.
نکته
“ارزیابی بدو تولد به تنهایی برای تشخیص ابتلا به کم شنوایی ناشی از زردی کافی نیست و حتما آزمون ABR برای اطمینان از سلامت شنوایی باید انجام شود”.

زردی نوزادی و کم شنوایی

یک نظر در مورد «زردی نوزادی عامل ابتلا به کم شنوایی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =