دلایل ایجاد کم شنوایی کودکان

وقتی کودکی متولد می شود والدین نگران سلامت کودک هستند و در مورد بسیاری از نقایص احتمالی فکر می کنند . تنها تعداد کمی از والدین به احتمال وجود کم شنوایی شک می کنند در حالیکه:

برطبق نظر ASHA ، کم شنوایی شایعترین نقص هنگام تولد است. و خبر خوب اینکه در بسیاری از موارد اگر به سرعت تشخیص داده شود قابل پیشگیری و قابل درمان است .

 

علل ایجاد کم شنوایی بلافاصله بعد از تولد متفاوند:

ژنتیک:

 فاکتور اصلی و عامل 50-60 در صد از کم شنوایی های زمان تولد است. این به این معنی نیست که تنها افرادی که پدر و مادر و یا خواهر و برادر ناشنوا دارند در معرض کم شنوایی ژنتیکی هستند. ژن کم شنوایی به صورت مغلوب منتقل می شود و 90درصد کودکانی که با کم شنوایی عمیق متولد می شوند دارای والدین شنوا و طبیعی هستند. بنابراین ممکن است تمام اعضای خانواده و خویشاوندان فرد طبیعی باشند ولی نوزاد تازه متولد شده دارای کم شنوایی باشد.
ویروس های خاص:

دیگر علت ابتلا به کم شنوایی دوران نوزادی ویروس ها هستند. یکی از این ویروس ها CMV است که شایعترین دلیل ایجاد کم شنوایی غیر ارثی دوران نوزادی است.اگر مادر در حین بارداری به ویروس CMV مبتلا شود این ویروس می تواند به جنین منتقل شده و او را آلوده کند در این صورت نوزاد به کم شنوایی حسی عصبی مبتلا می شود . در صورتیکه مادر در هنگام بارداری علایم مونونوکلوئوزیس یا بیماری شبه آنفولانزا را در خود مشاهده کرد بهتر است آزمایش خون بدهد.

در حال حاضر واکسیناسیونی برای این بیماری وجود ندارد و بهترین راه، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
سایر ویروس هایی که می توانند کم شنوایی ایجاد کنند شامل توکسوپلاسموزیس،سفلیس،سرخچه و هرپس هستند.

مصرف داروهای خاص در دوران بارداری:

از مصرف یکسری از داروها در هنگام بارداری و یا برای نوزاد باید خودداری شود . این داروها ایجاد کم شنوایی عمیق می کنند. از جمله این داروها می توان به آمینوگلیکوزیدها اشاره کرد خانواده آمینوگلیکوزیدها معمولا برای درمان پنومونی (عفونت ریه) نوزاد به کار برده می شود. تخمین زده که این داروها می تواند ایجاد کم شنوایی ملایم تا عمیق به احتمال 20 تا 60 درصد کند.

کم شنوایی میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی ارتباطی و رشد توانایی های شناختی کودک شود . برای جلوگیری از رخداد مشکلات ناشی از کم شنوایی باید کودک در هنگام تولد و در فواصل سه ماه تا سه سالگی مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 13 =