• اسباب بازی ها می توانند به شنوایی کودک آسیب وارد کنند، در هنگام خرید اسباب بازی دقت کنید
 • مکانیسم شنوایی در انسان بسیار پیچیده و حساس است و به راحتی با تماس با صدای بلند می تواند آسیب ببیند.این آسیب در بچه ها به دلیل کوچکتر بودن سایز گوش زودتر و بیشتر رخ می ده
  علیرغم اینکه کم شنوایی ناشی از صدا تنها نوع آسیب شنوایی است که قابل پیشگیری است ولی متاسفانه آمار نشان میدهد که هرروز در حال افزایش است.
  متاسفانه ما همیشه از خطر منابع صدایی آسیب رسان در اطراف خود مطلع نیستیم. بعضی از این منابع آنقدر دوست داشتنی هستند که ما هرگز تصور نمی کنیم بتوانند آسیب ایجاد کنند از جمله این منابع دوست داشتنی آسیب رسان به اسباب بازیهای صدادار می توان اشاره کرد.
  سطوح صدا و اسباب بازی ها:
  برای بیان بلندی صدا از واحدی به نام دسی بل استفاده می شود در یک گفتگوی معمولی سطح صدایی معادل 60 تا 70 دسی بل ایجاد می شود( هرچه میزان دسی بل به 0 نزدیک تر باشد یعنی بلندی صدا کمتر است) . این همان سطح بلندی مطلوب برای گوش دادن به صداها برای بلند مدت است.
  صداهایی با شدت 85 دسی بل یا بیشتر قابلیت ایجاد آسیب برای گوش و ایجاد کم شنوایی دایمی را دارند . متاسفانه بسیاری از اسباب بازی هایی که در ایران و در کشورهای اروپایی ارزیابی شده اند سطح صدایی به بلندی 100 دسی بل دارند که این میزان صدا می تواند آسیب جدی ایجاد کند و این آسیب ها قابل بهبود و بازگشت نیستند.
  ازجمله اسباب بازی های آسیب رسان به موارد زیر می توان اشاره کرد:
  تفنگ های موزیکال، ارگ ها،ماشین های آتش نشانی و پلیس که آژیر بلند دارند،آدم آهنی های صدادار،موبایل های اسباب بازی که صدا تولید می کنند ، مخلوط کن های اسباب بازی و … اشاره کرد.
  توصیه های مفید هنگام خرید اسباب بازی:
 • اگر برروی اسباب بازی سطح صدای تولید شده نوشته شده باشد برای اسباب بازی هایی که دور از گوش ها قرار می گرند سطح صدای بالاتر از 85 دسی بل ممنوع است و برای اسباب بازی هایی که نزدیک گوش قرار می گیرند مانند موبایل های اسباب بازی سطح مجاز صدا 65 دسی بل است.
 • اگر سطح صدا نوشته نشده بود اسباب بازی را روشن کنید اگر صدای آن برای شما بلند بود برای کودک به دلیل کوچکی گوش بسیار بلندتر است.
 • برروی اسباب بازی دنبال ولوم کنترل بگردید و در صورتی که ولوم کنترل دارد صدای آن را کم کنید.
 • امروزه با استفاده از اپلیکیشن های سنجش بلندی صدا که قابل نصب بروی تلفن های همراه هستند می توان سطح صدای اسباب بازی را ارزیابی کرد.
 • در صورتیکه کودک شما اسباب بازی ای هدیه گرفته است که صدای آن بلند است می توانید اسپیکر آن را با چسباندن نوار چسب بپوشانید تا سطح صدای خروجی کاهش یابد.
  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شش =